Aktualności

środa, 11.01.2017

UNEP/GRID-Warszawa członkiem-założycielem EU Copernicus Academy Network

News 2016 08 05 Copernicus Academy W połowie grudnia 2016 roku Komisja Europejska uruchomiła inicjatywę "Copernicus Academy Network". Nasz ośrodek jest jedyną w Polsce instytucją, która znalazła się w gronie członków-założycieli inicjatywy będącej nowym elementem unijnego Programu Copernicus.

 

Copernicus Academy Network to sieć, która ma zrzeszać europejskie szkoły, uniwersytety, ośrodki badawcze, instytucje publiczne i prywatne, a także organizacjie non-profit. Celem działania sieci jest budowanie kompetencji specjalistów i profesjonalistów z różnych dziedzin w wykorzystywaniu produktów informacyjnych powstających w ramach Programu Copernicus. Organizacje zrzeszone w Akademii przyjmują na siebie aktywną rolę popularyzatorów i edukatorów wykorzystania gromadzonych danych satelitarnych oraz produktów powstałych w oparciu o te dane.

 

Centrum UNEP/GRID-Warszawa pełni tę rolę od ponad 25 lat jako ośrodek światowej sieci GRID, a także Regionalny Punkt Kontaktowy (RCO Mazovia) sieci NEREUS (Sieć Regionów Europejskich Wykorzystujących Technologie Kosmiczne) - rekomendowane przez Marszałka Województwa Mazowieckiego.

 

Źródło: portal Programu Copernicus

środa, 16.11.2016

Po raz 18. świętujemy GISday

geoportal greengoDziś Międzynarodowy Dzień Systemów Informacji Geograficznej. W tym roku świętujemy już 18-sty raz!

 

Z tej okazji, na całym świecie można wziąć udział w licznych konferencjach, seminariach, warsztatach, pokazach, a nawet konkursach. W Polsce, GISday obchodzimy aż w 19 miastach! Listę wydarzeń można znaleźć tutaj.

 

Źródło: Geoforum.pl

czwartek, 29.09.2016

Wielki finał misji Rosetta

W najbliższy piątek, 30 września, swoją misję zakończy europejska sonda Rosetta. Zwieńczeniem będą ostatnie zdjęcia komety z bliskiej odległości oraz efektowane lądowanie.

 

 

Misja Rosetta wystartowała w 2004 roku, choć do komety sonda dotarła dopiero w 2014 roku. Jednym z ważniejszych elementów misji było lądowanie lądownika Philae w listopadzie 2014 roku. Było to pierwsze w historii lądowanie na powierzchni komety. Po wykonaniu badań, łączność z lądownikiem została przerwana z powodu wyczerpania baterii pokładowych. W czerwcu 2015 lądownik wznowił działanie i przesłał na Ziemię sygnał.

 

Celem misji Rosetta było wyjaśnienie pochodzenia komet, związków pomiędzy materią kometarną i materią międzygwiazdową oraz ich znaczenia dla powstania Układu Słonecznego.

 

Zobacz również film przygotowany przez polskie studio Platige Image z okazji zakończenia misji Rosetta:

 

 

Źródło: ESA / CBK PAN

środa, 10.08.2016

Zobrazowania satelitarne w walce z powodziami

W dniu 6 sierpnia, obszary wokół Skopje (Macedonia) zostały zalane w wyniku intensywnych opadów deszczu. W zaledwie 3 godziny spadły aż 93 mm wody. W powodzi zginęło ponad 20 osób, a wiele zostało rannych. Domy i kluczowa infrastruktura techniczna zostały poważnie uszkodzone. Ponad 1000 osób musiało być ewakuowanych.

 

powodz macedonia 2016

Pracę służb zarządzania kryzysowego wspierają zdjęcia i mapy satelitarne wykonane w ramach Programu Copernicus. Powyższa mapa prezentuje zalane tereny i tym samym ogromną skalę tej powodzi (jasnoniebieski obszar).

 

Pełną wersję mapy można pobrać tutaj (PDF)

 

Źródło: Floodlist

środa, 03.08.2016

Obrazowanie Ziemi na otwartym kursie internetowym

W pierwszej połowie września ruszy nowy kurs typu MOOC (Massive Open Online Course) opracowany przez firmę ESRI. Tematyką będzie obrazowanie Ziemi i możliwości wykorzystania tych produktów w różnych dziedzinach m.in. zarządzaniu kryzysowych, rolnictwie, rozwiązywaniu problemów środowiskowych czy ubezpieczeniach.

 

esri mooc

W ramach kursu uczestnicy otrzymają dostęp do praktycznych ćwiczeń, krótkich wykładów w formie filmów video, testów sprawdzających oraz interesujących studiów przypadku. Będzie również możliwość wymiany poglądów i wzajemnych doświadczeń z innymi kursantami w trakcie dyskusji.

 

Kurs będzie prowadzony w języku angielskim. Udział w nim jest całkowicie darmowy. Rejestracja dostępna jest tutaj.

 

Źródło: ESRI

wtorek, 05.07.2016

Juno już na orbicie Jowisza

Właśnie rozpoczęła się jedna z najciekawszych misji naukowych. Dzisiaj, 5 lipca, amerykańska sonda Juno pomyślnie weszła na orbitę wokół Jowisza.

 

sonda juno

 

Misja wystartowała w sierpniu 2011 roku. Jest to dopiero druga tego typu misja na Jowisza - wcześniej była tam tylko sonda Galileo. Na pokładzie Juno znajduje się dziewięć instrumentów badawczych oraz kamera pracująca w świetle widzialnym. Podstawowym celem misji jest lepsze zrozumienie początków układu słonecznego poprzez zbadanie źródła powstania i ewolucji Jowisza.

 

Ponadto, zadaniem sondy Juno na najbliższy rok będzie:

  • Określenie jak dużo wody znajduje się w atmosferze Jowisza, co pomoże zweryfikować dotychczasowe teorie powstawania planet;
  • Głębsze spojrzenie na atmosferę Jowisza - analiza jej składu, pomiary temperatury, ruchu chmur, itd.;
  • Stworzenie mapy pól magnetycznych i grawitacyjnych; 
  • Zbadanie magnetosfery w pobliżu biegunów Jowisza;

 

Źródła: NASA, Kosmonauta.net

środa, 29.06.2016

Europejska debata o wykorzystaniu danych z Sentinela przez administrację publiczną

 Sentinels 1Wczoraj, 28 czerwca, w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyło się wydarzenie podsumowujące wspólną inicjatywę Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz sieci NEREUS, zrzeszającej europejskie regiony aktywnie wykorzystujące technologie satelitarne. Jej celem było przeanalizowanie potencjału danych z satelitów Sentinel oraz serwisów Programu Copernicus jako wsparcia dla administracji publicznej na szczeblu regionalnym oraz lokalnym w realizacji bieżących działań.

 

W trakcie spotkania przedstawiciele wybranych regionów sieci NEREUS zaprezentowali przykłady zastosowania ww. danych i serwisów w pracy jednostek administracji. Doświadczenia Mazowsza prezentowała Elżbieta Wołoszyńska-Wiśniewska z Centrum UNEP/GRID-Warszawa - ośrodka wskazanego przez Marszałka Woj. Mazowieckiego do pełnienia Regionalnego Punktu Kontaktowego ds. technologii satelitarnych.

 

Wydarzenie zostało zakończone debatą z udziałem przedstawicieli Parlamentu Europejskiego, Komitetu Regionów, Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej i sieci NEREUS. Dyskutowano na temat sposobów wsparcia organów administracji publicznej w Europie w jak najefektywniejszym wykorzystaniu danych satelitarnych, ze szczególnym naciskiem na satelity Sentinel. Zarysowano również ścieżki rozwoju sektora kosmicznego w najbliższych latach, skupiając się na potencjale usług i serwisów oferowanych w ramach Programu Copernicus.

 

Spotkanie było transmitowane online. Nagranie jest dostępne na stronach Europejskiej Agencji Kosmicznej: http://goo.gl/TBnlLI

poniedziałek, 27.06.2016

Nowy serwis mapowy z zobrazowaniami z Sentinela-2

sentinel map

W ramach Programu Copernicus udostępniono nowy serwis mapowy udostępniający mozaiki zdjęć satelitarnych z satelity Sentinel-2. Zobrazowania będą aktualizowane w cyklu miesięcznym.

 

W serwisie na razie znalazły się dane pozyskane w kwietniu i maju br. Swoim zasięgiem obejmują one 1,1 mln km2 obszarów europejskich. Udostępnione mozaiki (na zdjęciu) nie obejmują aktualnie terytorium Polski, ale planowany jest dalszy rozwój serwisu.

 

Mozaiki można przeglądać pod adresem: http://www.sentinelmap.eu/

 

Źródło: Geoforum.pl

czwartek, 23.06.2016

Współpraca Polskiej Agencji Kosmicznej z Chinami

W poniedziałek, 20 czerwca, zostało podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy Polską Agencją Kosmiczną i Chińską Narodową Agencją Kosmiczną.

 

CNSA logo

 

Współpraca obejmować będzie następujące obszary:
• badania kosmiczne, w tym astrofizykę i badania Układu Słonecznego;
• wymianę i wykorzystanie danych satelitarnych w rozwoju nauki o Ziemi, w tym prowadzenie obserwacji i monitorowanie zmian klimatu i środowiska;
• rozwój technologii kosmicznych, m.in. w obszarze telekomunikacji.

 

Podobne porozumienie POLSA zawarła także z innymi agencjami kosmicznymi. W ubiegłym roku były to Francja (CNES), Włochy (ASI), Ukraina (NSAU) i Brazylia (AEB).

 

Źrodło: Geoforum.pl

czwartek, 12.05.2016

Zobacz polskie miasta przed laty

Firma MGGP Aero uruchomiła nowy serwis internetowy retromapy.pl, umożliwiający porównywanie ortofotomap z dwóch różnych okresów. Korzystanie z tego zasobu to nie tylko wspaniała zabawa, ale również możliwości praktycznego zastosowania tych danych.

 

retromapy

 

Serwis jest bardzo prosty w obsłudze i dość intuicyjny (na zdjęciu). Wystarczy wybrać dwie ortofotomapy, wykonane w różnych latach i przesuwać poziomo suwakiem, by porównać zmiany jakie zaszły w tym okresie. Aktualny widok można również udostępniać innym użytkownikom za pośrednictwem mediów społecznościowych lub maila.

 

Zgromadzone dane mogą być wykorzystywane przez samorządy, np. w identyfikacji zmian w zagospodarowaniu przestrzennym gminy czy weryfikacji kierunku, w jakim rozwija się dany region.

 

Źrodło: Geoforum.pl/ miesięcznik GEODETA

Aktualności

11.01.2017

UNEP/GRID-Warszawa członkiem-założycielem EU Copernicus Academy Network

W połowie grudnia 2016 roku Komisja Europejska uruchomiła inicjatywę...
16.11.2016

Po raz 18. świętujemy GISday

Dziś Międzynarodowy Dzień Systemów Informacji Geograficznej. W tym roku...
29.09.2016

Wielki finał misji Rosetta

W najbliższy piątek, 30 września, swoją misję zakończy europejska sonda...

Sonda

Satelity z misji Sentinel-1 będą pozyskiwały zobrazowania:

radarowe, wspomagające monitorowanie lądów i oceanów oraz zarządzanie kryzysowe - 75%
optyczne, wspomagające monitorowanie lądów - 25%
optyczne, wspomagające badania składu atmosfery - 0%

Kontakt

Lider projektu

Centrum UNEP/GRID-Warszawa
Zakład Narodowej Fundacji
Ochrony Środowiska
ul. Sobieszyńska 8
00-764 Warszawa
tel. (22) 840 66 64
faks 22 851 62 01
www.gridw.pl


Kontakt w sprawie projektu

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Realizacja projektu Współpraca Projekt realizowany ze środków
UNEP/GRID-Warszawa       
IGiK                  

ESA