Vademecum

Sentinel

sentinelSentinel to wspólny program Unii Europejskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), którego celem jest umieszczenie na orbicie okołoziemskiej całej konstelacji satelitów teledetekcyjnych służących do monitoringu środowiska. Każda z misji Sentinel bazuje na konstelacji dwóch satelitów, mających pracować równocześnie, pozwalając na uzyskanie bardzo dokładnego pokrycia Ziemi.


Satelity misji Sentinel 1 będą rejestrowały obrazy radarowe o rozdzielczości 5 m w pasie o szerokości 250 km. Zdjęcia będą pozyskiwane zarówno w dzień, jak i w nocy w każdych warunkach meteorologicznych. Satelity będą umieszczone na polarnej, heliosynchronicznej orbicie. Czas rewizyty pojedynczego satelity w dowolnym punkcie globu ziemskiego ma wynosić 12 dni. Dzięki temu przewiduje się, że konstelacja dwóch satelitów pozwoli na pozyskiwanie obrazów z tego samego miejsca w Europie oraz Kanadzie co (około) dwa dni. Podstawowe zadanie misji to monitorowanie obszarów lądowych i morskich (prowadzenie monitoringu rozwoju terenów miejskich, strefy brzegowej oceanów oraz obszarów leśnych, zasięgu pożarów i powodzi) oraz pozyskiwanie danych dla zarządzania kryzysowego i bezpieczeństwa. Satelity z misji Sentinel-1 mają być następcami satelity ENVISAT.


Misja Sentinel 2 będzie w całości przeznaczona do pozyskiwania wielospektralnych obrazów w zakresie pasma widzialnego i bliskiej podczerwieni (13 kanałów spektralnych). Misja będzie orbitować na średniej wysokości około 800 km. Czas rewizyty równika (w warunkach bezchmurnych) w przypadku pary czynnych satelitów wyniesie 5 dni. Na średnich szerokościach będą to 2-3 dni. Zwiększona szerokość rejestrowanego pasa wraz z krótkim czasem rewizyty umożliwią monitorowanie szybko zachodzących zmian np. w roślinności w okresie wegetacji. Wystrzelenie pierwszego satelity zaplanowano na 2013 r. Podstawowy tryb pracy umożliwi zobrazowanie powierzchni w pasie 290 km z rozdzielczością przestrzenną 10, 20 i 60m (w zależności od pasma). Do podstawowych zadań misji ma należeć analiza pokrycia terenu oraz jego zmian, pozyskiwanie danych do obliczania wskaźników stanu roślinności (m.in. LAI, FAPAR), indeksów pokrywy śnieżnej, wskaźników ryzyka i skutków pożarów, parametrów lasów oraz monitorowanie skutków powodzi. Misja ma być kontynuacją misji SPOT5 i LANDSAT.


Satelity z misji Sentinel 3 posłużą do monitorowania obszarów morskich: poziomu wody, jej koloru i temperatury. Czułe sensory pozwolą na rejestrowanie bardzo dokładnych danych (np. temperatura będzie rejestrowana z dokładnością do 0,1°C). Dane dostarczone przez Sentinel 3 posłużą jako dane uzupełniające dla serii satelitów Jason.


Sentinel 4 i Sentinel 5 będą miały za zadanie obserwacje atmosfery Ziemi, w tym przekazywanie w czasie rzeczywistym informacji dotyczących jej składu chemicznego, zanieczyszczeń, zawartości ozonu i aerozoli. Sentinel 4 będzie obserwować Ziemię z orbity geostacjonarnej, z wysokości 36 000 km i co godzinę zbierać informację o chemicznym składzie atmosfery, w tym o gazach śladowych, cieplarnianych i promieniowaniu UV. Obserwacje pyłów i tlenków siarki umożliwią też lepsze śledzenie wyziewów wulkanicznych.

 

 

Opracowano na podstawie: Europejska Agencja Kosmiczna (ESA)

Aktualności

11.01.2017

UNEP/GRID-Warszawa członkiem-założycielem EU Copernicus Academy Network

W połowie grudnia 2016 roku Komisja Europejska uruchomiła inicjatywę...
16.11.2016

Po raz 18. świętujemy GISday

Dziś Międzynarodowy Dzień Systemów Informacji Geograficznej. W tym roku...
29.09.2016

Wielki finał misji Rosetta

W najbliższy piątek, 30 września, swoją misję zakończy europejska sonda...

Sonda

Jaka jest minimalna jednostka mapowania MMU w produktach SATChMo?

0,1 ha - 14,3%
0,25 ha - 57,1%
1,0 ha - 0%
2,5 ha - 28,6%

Kontakt

Lider projektu

Centrum UNEP/GRID-Warszawa
Zakład Narodowej Fundacji
Ochrony Środowiska
ul. Sobieszyńska 8
00-764 Warszawa
tel. (22) 840 66 64
faks 22 851 62 01
www.gridw.pl


Kontakt w sprawie projektu

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Realizacja projektu Współpraca Projekt realizowany ze środków
UNEP/GRID-Warszawa       
IGiK                  

ESA