Vademecum

Urban Atlas

urban atlasUrban Atlas jest jednym z produktów serwisu EUROLAND, dostarczającego informacji z obszaru monitorowania środowiska lądowego. Podstawy metodyczne oraz technologiczne tego produktu zostały opracowane w ramach projektu Geoland2.

 

Urban Atlas do szczegółowa baza danych o użytkowaniu terenu („land use and land cover”) w europejskich obszarach aglomeracyjnych (miasta powyżej 100 000 mieszkańców). W klasyfikacji stosowanej do opracowywania produktu wyróżniono 20 klas tematycznych związanych z różnymi formami pokrycia terenu m.in. 5 klas zabudowy o różnej gęstości.

 

Opracowania w skali 1:10 000, uwzględniające obiekty o powierzchni 0,25 ha (dla klas miejskich) lub 1ha (dla pozostałych klas), wykonano do tej pory dla 305 najbardziej zaludnionych miast w Europie, w tym również dla największych miast w Polsce. Co istotne, dane te mają ujednoliconą postać, co pozwala na porównywanie obszarów w obrębie poszczególnych miast, jak i wykonanie charakterystyki porównawczej różnych miast europejskich.

 

Zebrane dane wraz z opisującymi je metadanymi zostały opublikowane w formie map tematycznych, jak i danych wektorowych (format shp), na stronach Europejskiej Agencji Środowiska. mogą być wykorzystane przez władze miast m.in. do ochrony przed klęskami naturalnymi, analiz gęstości zaludnienia oraz rozkładu i stanu terenów zielonych. Urban Atlas pomoże zarządzać obszarami miejski i wychodzić naprzeciw potrzebom mieszkańców.

 

Źródło: Europejska Agencja Środowiska

Grafika: Europejska Agencja Środowiska

 

Aktualności

11.01.2017

UNEP/GRID-Warszawa członkiem-założycielem EU Copernicus Academy Network

W połowie grudnia 2016 roku Komisja Europejska uruchomiła inicjatywę...
16.11.2016

Po raz 18. świętujemy GISday

Dziś Międzynarodowy Dzień Systemów Informacji Geograficznej. W tym roku...
29.09.2016

Wielki finał misji Rosetta

W najbliższy piątek, 30 września, swoją misję zakończy europejska sonda...

Sonda

Która z misji satelitów Sentinel będzie przeznaczona do badania stanu atmosfery?

Sentinel - 1 - 0%
Sentinel - 2 - 0%
Sentinel - 3 - 66,7%
Sentinel - 4 - 33,3%

Kontakt

Lider projektu

Centrum UNEP/GRID-Warszawa
Zakład Narodowej Fundacji
Ochrony Środowiska
ul. Sobieszyńska 8
00-764 Warszawa
tel. (22) 840 66 64
faks 22 851 62 01
www.gridw.pl


Kontakt w sprawie projektu

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Realizacja projektu Współpraca Projekt realizowany ze środków
UNEP/GRID-Warszawa       
IGiK                  

ESA